I-SCHOOL

iPad

Vážení rodiče žáků pátého ročníku!

Chtěli bychom Vás v předstihu informovat o výuce v následujícím školním roce, ve kterém budou Vaše děti žáky 6. ročníku. Přáli bychom si, aby vyučování probíhalo za využití techniky, kterou je podpořen celý druhý stupeň.

Jistě víte, že na naší škole probíhá projekt iPady do třídy, ve kterém jsou žáci v tzv. systému 1:1 (každý žák má svůj iPad), a iPad používají ve výuce a k domácímu studiu. Mají v něm elektronické učebnice z pěti předmětů: český jazyk (učebnice i čítanka), zeměpis, dějepis, přírodopis a fyzika.
Interaktivní učebnice mají oproti papírovým mnoho výhod - nic neváží - v iPadu je libovolné množství knih. Další výhodou je aktuálnost - pokud vydavatel provede nějaké změny v textech, učebnice jsou okamžitě revidovány a aktualizovány. Učebnice obsahují interaktivní odkazy, fotografie a videa, se kterými je možno pracovat. Výhod je mnoho.

Dalším důležitým přínosem iPadu je jeho zapojení do výuky. Učitelé připravují hodiny tak, aby iPad nebyl jen náhradou papírové knihy, ale poskytoval i něco navíc. Žáci na iPadu pracují, při hodinách vyhledávají informace, opakují a procvičují pomocí aplikací látku. iPad jako zařízení, pokud ho má žák k dispozici, umožňuje interaktivní výuku všech žáků ve třídě v reálném čase. Například s interaktivní tabulí může pracovat jen jeden žák v jeden moment. Při systému, který je zavedený u nás, pracují ve třídě v jeden moment všichni. A to je obrovská změna a obrovský posun při výuce. Současně je ale potřeba říct, že výuka neprobíhá jen touto formou. Práce s iPadem je jen částečnou náplní práce. Standardní a klasické metody vyučování v žádném případě neodstraňujeme, iPady jsou pomůckou při osvědčených metodách výuky. Tento malý pomocník pomáhá zásadním způsobem žákům při studiu.

Záměrně Vás s tímto stavem seznamujeme v dostatečném předstihu. Je nám jasné, že pořízení iPadu není pro všechny úplně jednoduchá záležitost - jde o poměrně drahé zařízení. Pokud zvažujete pořízení iPadu svým dětem, vezměte prosím v úvahu, jaké zařízení budou žáci ve škole potřebovat. Je zapotřebí také uvést, že i žákovi bez tohoto zařízení bude pochopitelně poskytováno stejného vzdělávání, stejné péče – žák dostane papírové učebnice, ovšem některé aktivity spojené s využíváním iPadu nebude moci provádět.

Budete-li mít nějaké nejasnosti či otázky týkající se technických parametrů nebo otázky k jinému zařízení, než je iPad, kontaktujte správce ICT pana Švarce (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), rád Vám poradí.

A jak vybírat?

Pro jednoduchost a maximální funkčnost jsme vybrali ekosystém společnosti Apple, kdy se (momentálně zcela) používají v žákovských řadách tablety iPad, který se navíc osvědčil jako dobrý nástroj pro distanční výuku. Tím je zajištěn přístup do školních zařízení i jednoduchost/kompatibilita. Technické parametry nejsou příliš důležité, aktuálně prodávaný základní model výkonově více než dostačuje. Totéž lze říci i o modelech o cca 2 generace starších. Rozměr doporučujeme cca 10“, ne menší. Větší je možno používat bez problémů. Elektronické knihy jsou přizpůsobeny i pro OS Android a Windows, s těmi zařízeními však nemáme žádné zkušenosti. Jen jsme si všimli skutečnosti, že cenově nižší zařízení mívají problémy s kvalitou zpracování, a tak se stává, že jsou při denním používání rychleji „opotřebované“.
V každém případě doporučujeme pevný obal a sklo/fólii na ochranu displaye.